logo

zpět na hlavní menu

úvod kond. mikrofon různé měřící doplňky plošné spoje různé zdroje oprava TV ovladače grafy a vzorce antény vysílač AM různé mimo téma, léčitelství

fotky

stavba domečku

mail:
info@vaelektronik.cz
pozadí

Kondenzátorový mikrofon

Kdysi dávno se mi podařilo sehnat vložku z kondenzátorového mikrofonu, byl to typ ještě s elektronkou a tyto mikrofony se jako nemoderní vyřazovaly. Vložka je dvoumembránová, kombinací polarizačních napětí na obou membránách se volila směrová charakteristika. Dostal jsem k ní i miniaturní 1000M odpory, bez nich bych to nedal dohromady.

Schema předzesilovače jsem převzal z mikrofonu Neumann, jen jsem ve druhém stupni zvětšil zesílení. Mikrofon jsem používal k minidisku, který nemá mikrofonní vstup. Mikrofon takhle dává až 300 mV.

Dvoumembránovou vložku jsem využil tak, že jsem každou membránu vyvedl a zesílil zvlášť. Polarizační napětí jsem přivedl na společný konec. Tím vzniklo jakési stereo s úhlem 180 stupňů, ale kupodivu na spoustu věcí to nevadí.

mikrofon Na fotce je vidět část vnitřního uspořádání. Každý předzesilovač je na samostatné destičce, pod tím je ve fólii zabalená stínící přepážka. Na fotce už není vidět baterie a měnič. Ta stínící přepážka pro běžné snímání zvuku sice není nutná, ale s mikrofonem jsem natáčel netopýry a kmitočet 60 KHz z měniče se dostával do záznamu.

Schema a tišťáky jsou zde dokumentace mikrofonu , nepovedlo se mi však sehnat bližší údaje od trafa měniče. Vinul jsem ho na nějaké úplně nejmenší hrníčkové jádro drátem 0,05, ale víc si toho opravdu nepamatuju.

Pro napájení mikrofonu jsem rozebral alkalickou 9V baterii, která měla uvnitř válcové články. Čtyři se do trubky vešly a při občasném používání vydržela baterie skoro 10 let. Teď jsou všechny alkalické 9V baterie destičkové, ale zase máme spoustu jiných malých baterek. Baterie se zapíná spojením propojky v konektoru, takže mikrofon nemá ovládací prvky.