logo

zpět na hlavní menu

úvod download časovač osc časovač k Minolta A200 odpájení SMD stavíme Biprog úprava magnetofonu kond. mikrofon různé měřící doplňky plošné spoje různé zdroje oprava TV ovladače LED baterka LED světlo ke kolu vysílač AM grafy a vzorce antény různé mimo téma, léčitelství

fotky

stavba domečku

mail:
info@vaelektronik.cz
pozadí

LED baterka

Zvykl jsem si nosit s sebou stále nějakou malou baterku. Nejdřív jako přívěšek na klíčích, ale moc nesvítí a baterie ani dlouho svítit nevydrží. Potom když se mi asi po 8 letech přerušil jeden článek v kameře, vzal jsem ten dobrý, přidělal k němu nějakou 150mA ledku a proud řídil tranzistorem. Malý válcový článek 700 mAh jen tak ve smrštivé bužírce a takhle jsem to tahal po kapsách několik let. Kupodivu článek stále fungoval, jenže pak jsem baterku ztratil.

Udělal jsem si novou baterku a když už, tak aby opravdu svítila. Lion článek 2,2Ah, 5W ledka Cree XPG. Nemůže tam svítit naplno - výkon jsem zvolil tak, aby se ledka ještě uchladila a také aby baterka vydržela svítit rozumnou dobu. Baterka bez optiky sice nedosvítí do velké vzdálenosti, ale je od toho vidět všude a když je potřeba si někam posvítit při práci, je to ideální.

Dlouho jsem uvažoval jak řídit proud ledky, až jsem tam nakonec dal obyčejný odpor. Článek má napětí jen o málo větší než ledka, takže na odporu je jen minimální výkonová ztráta. Proud závisí na nabití článku, ale to je nakonec dobře. Až do poklesu napětí na 3,5V si skoro neuvědomíme, že to svítí méně. Potom jak proud klesá, prodlužuje se zbývající doba vybíjení. Při minimálním napětí článku 2,5V už ledka svítí opravdu velmi slabě a článek je rozumné dobít už mnohem dříve. Pokud bychom baterku zapomněli vypnout, vybil by se článek asi na 2V a došlo by k jeho poškození. Pro jednoduchost jsem však ochranný obvod vynechal.

Proud ledky při plně nabitém článku (4,2V) je 0,75A a někde uprostřed vybíjení při 3,6V asi 0,5A. Odpor má 1,5 Ohmu a jeho max. výkon je 0,8W. Teple bílá ledka má při nějakých 80lm/W cca 130lm, svítí tedy jako 10W žárovka. Aby na válcovém článku odpor nepřekážel a teplo se rozptýlilo rovnoměrně, omotal jsem článek odporovým drátem "co šuplíček dal". Nikelin průměr 0,2 mm je tam dvojitě, délka cca 10 cm.

pájení ledky na chladič vývod ledky

Ledka XPG je SMD a má na pouzdru tři plošky. Velká prostřední slouží pro chlazení a je izolovaná, úzké krajní jsou vývody. Ledku jsem připájel na měděný plech tak, aby jeden vývod zůstal volný. Plech je chlazený pouzdrem článku a to má dostatečnou plochu. Pro jednodušší pájení jsem konec zúžil jen na šířku ledky. Neměl jsem to dělat, při proudu 0,8A je ledka dost horká a druhý konec plechu jen vlažný. Použil jsem plech tlustý jen 0,35mm, s klempířským plechem 0,55mm by se to uchladilo lépe.

úprava vypínače

Posuvný vypínač jsem upravil zkrácením ovládací páčky, aby se baterka v kapse nezapínala. Vývody jsem ohnul tak, aby vypínač byl co nejnižší.

přilepení vypínače tavným lepidlem přívod k ledce

Vypínač je přilepený tavným lepidlem, připojený k odporu a k ledce. S vývodem ledky se musí opatrně, ploška je malá a větší průřez drátu by jí mohl ulomit. Pro proud do 1A stačí smotat pár drátků z šedého plochého kabelu.

sestavená baterka sestavená baterka

Po sestavení baterka svítí, je potřeba jí ještě zapouzdřit do smrštivé bužírky.

sestavená baterka v bužírce

Se smrštivou bužírkou se musí opatrně. Článku nedělá dobře vysoká teplota, takže ohřívat raději vyšší teplotou po kratší dobu. Pro zaizolování vývodů článku jsem ustřihnul dva proužky rozstřižené bužírky a vložil jsem je pod bužírku. Díry pro ledku a pro páčku vypínače je potřeba proříznout až nakonec, po vychladnutí bužírky. Jinak se v těchto místech po zahřátí bužírka začne trhat.

Nabíjení

Když se mi na stole válí laboratorní zdroj, asi nemá cenu řešit nějakou nabíječku. Dva dráty zastrčím pod izolaci vývodů článku a zdroj nastavím na 4,2V 1A. Až proud klesne, je článek nabitý. Nabíjecí proud by mohl být i vyšší, ale rychlé nabíjení zkracuje životnost článku. Nízké samovybíjení je jedna z dobrých vlastností Lion článků. Pokud baterku nepoužívám a vzpomenu si na ní za půl roku, je stále nabitá a připravená k použití.