logo

zpět na hlavní menu

úvod download časovač osc časovač k Minolta A200 odpájení SMD stavíme Biprog úprava magnetofonu kond. mikrofon různé měřící doplňky plošné spoje různé zdroje oprava TV ovladače LED baterka LED světlo ke kolu grafy a vzorce antény vysílač AM různé mimo téma, léčitelství

fotky

stavba domečku

mail:
info@vaelektronik.cz
pozadí

Ovladač s časovačem k foťáku Minolta A200

Spotřební elektronika řízená procesorem má obvykle množstní funkcí, které málo kdo využije. Přes to se občas vyskytne potřeba použít věc tak, jak to výrobce nepředpokládal.

ovladač S foťákem Minolta A200, který je vybaven dálkovým ovladačem, jsem potřeboval dělat fotky v pravidelném časovém intervalu. Mačkání tlačítka ovladače mechanickým "udělátkem" jsem předem zavrhnul a rozebírat originál ovladač, abych z tlačítka vytáhnul dráty, se mi taky nechtělo. Šlo by sice koupit "učící se" univerzální ovladač, ale ten je obrovský a se spoustou zbytečných tlačítek. Připojit k ovladači další krabičku s časovačem je poněkud nepraktické. Proto vznikla krabička, která má obě funkce, ovladač a časovač.

Už před 10 lety jsem napsal program, který nahrál kód z dálkového ovladače a dokázal ho zopakovat. Jenže po havárii disku jsem ztratil poslední verzi a záznam kódu nefungoval. Než bych bádal nad starým programem, kód jsem si z paměťového osciloskopu přepsal ručně do dat a dopsal jsem funkci časování. Ovladač má pár součástek, dá se udělat na univerzální desce. Já jsem použil desku přijímače DCF-S. Schema jsem ani nekreslil, připojení periferií je patrné z výpisu programu. Procesor Atmel 89C2051 je časovaný krystalem 4,33 MHz. Infra LED dioda je připojena přes 180 ohmů (proud 10 mA), což stačí pro dosah na 3m.

Ovladač je napájen z jednoho Lion článku, vzhledem k malé spotřebě lze použít i starou baterii z mobilu. Nabíjení jsem neřešil, Lion baterie má zanedbatelné samovybíjení a při občasném používání by měla vydržet až několik let. Pro nabíjení je potřebné krabičku otevřít a baterii připojit na zdroj 4,1V s proudovým omezením. S baterií 700 mAh by měl ovladač vydržet v nepřetržitém provozu více než 10 dní. Foťák v tom případě musí být připojený na napaječ.

Ovladač lze přepnout na interval 10 s a 1 minutu. Delší interval je problém, foťák se po 2 minutách automaticky vypíná. Při kratším intervalu by se při velkém rozlišení a pomalé kartě nemusel dokončit zápis fotky dřív, než přijde další impulz.

Ovladač je v krabičce KPZ1A, baterie je pod deskou. Vzhledem k vyšším tlačítkům nejde krabička zavřít a je na boku přelepená páskou. Telefonní konektory přilepené na výšku slouží jako distanční podložky, fotodioda (ta černá) měla původně sloužit pro načtení kódu z ovladače.

Program je ke stažení zde. program časovače

deska z vrchu deska z vrchu