Úvodní stránka
domeček z čeho stavět čím topit projekt pozemek základy podsyp bednění lití desky zdění elektroinstalace vazníky střecha okna polystyrén palubky fasáda omítky sádrokarton hromosvod podlahy a topení koupelna
zkušenosti

Dobré a špatné zkušenosti

Zkušenosti s firmami - naštěstí jsem se nedostal do situace, o které někdy čtu nebo vidím pořady v televizi. Že jsou stavebníci tak nespokojení, že se s firmou soudí. Naopak - tím že jsem si firmy dokázal dobře vybrat, byl jsem nakonec s jejich prací spokojen. I když něco dělá firma, průběžně to sleduju, ptám se a když se mi něco nelíbí, včas to s nima konzultuju.

dobré, výborné...

Stavební firma Farbár

Opravdu výborné zkušenosti mám se stavební firmou Farbár. Stavěl jsem z poměrně málo rozšířeného materiálu, s kterým neměl zkušenosti ani projektant. Vyhýbal jsem se proto firmám, kde mi řekli že betonové tvárnice ještě neviděli, ale že to zvládnou - že se se vším dělá stejně. Firma Farbár nejen že detaily dořešila někde sama, něco po konzultaci s projektantem. Dům je vyzděný velmi přesně, což je nutné pro lepení polystyrénu i pro tenké stěrkové omítky. Myslím že ani zakládání každé řady tvárnic podle laserového niveláku není mezi českými stavebními firmami příliš rozšířené.

Stavebniny Bauma Bezděčín

Míchají fasády BASF, dovedou namíchat odstín který se jim zadá a hlavně to dokážou v případě potřeby udělat rychle.

a i ty špatné

Stavebniny Rabat

Stavebniny Rabat jsem si vybral, protože jsou zástupci firmy Neico a nabídli mi nejlepší cenu betonových tvárnic. V roce 2009 měly stavebniny Rabat akci, že bych měl při nákupu materiálu na hrubou stavbu dostat komín nebo omítku zdarma. Po dozdění, když jsem kupoval komín, jsem se o to zajímal. Jejich manažér rozhodl, že jsem stavěl z příliš levného materiálu a že nemám nárok - snad až po nákupu střechy na tu omítku. Tedy průběžná změna pravidel? No nevadí.

Na jaře 2010, při dozdívání štítů (střecha je vazníková, štíty se dělají až nakonec) jsem zjistil, že budu potřebovat ještě dvě palety tvárnic. Objednal jsem je už týden předem, slíbili mi je na pondělí. V pondělí byli zedníci přichystaní a tvárnice nikde. Ve stavebninách mi řekli, že od firmy Neico potřebují dovézt ztracené bednění, ale to ještě není vyrobené a pro dvě palety tvárnic nebudou vypravovat auto. To nevěděli dřív a nemohli zavolat? Podobných věcí jsem u se nich před tím dočkal už víckrát - něco slíbili a pak včas nedovezli. Protože jsem nemohl nechat zedníky čekat a jednalo se jen o kus štítu, nakoupil jsem na rychlo tvárnice Building tady z Nymburka. Bohužel zase přes stavebniny Rabat. Vozili mi to po jedné paletě v autě bez manipulační techniky (Trafic) kam jim to někdo vysokozdvižným vozíkem naložil a zedníci na stavbě to museli vykládat ručně. Prý se s takovým přístupem ze strany stavebnin ještě nesetkali.

Při nákupu komína mi zase jejich technik tvrdil, že pro krbová kamna musím mít odbočku 45 stupňů. Když jsem namítal že vím jak vychází normálně ze zdi roura od kamen, řekl že né, že takhle je to předepsané a při 90 st. odbočce budu mít problémy s revizákem. Když jsem se ho ptal jak zařídit aby odbočka ze zdi nevyčuhovala, řekl že se to musí flexkou zaříznout. Tvářil se příliš sebejistě a já jsem stavěl komín poprvé - tak jsem se nechal přesvědčit. Když zedníci komín vybalili, řekli mi že je to špatně, že odbočka 45 stupňů se používá jen pro krby. Ve stavebninách mi odbočku odmítli vzít zpátky, že je to ta levnější verze komínu Schiedel a tu že běžně skladem nemají. Až když jsem jejich technikovi ukázal mail od výrobce, kde jednoznačně potvrzují že tam patří odbočka 90 stupňů, vzal si jí a řekl že až tam pojede, vrátí jí a mě dá peníze. Bylo to už na jaře a od té doby jsem tam chodil několikrát. Vždycky říkali, že to do týdne vyřídí. Když jsem tam byl po delší době, paní nevěděla s kým jsem to řešil - prý nějací pracovníci odešli a skoro nechápala co chci. Začal jsem si připadat trapně a těch 750 korun jsem už definitivně odepsal. Že by na tohle čekali?

Při nákupu střechy, také na jaře, jsem věděl, že KM Beta má nějakou akci, která má brzo končit. Zeptal jsem se v Rabatu a pán mi tvrdil, že mám ještě 14 dní čas. Zeptal jsem se i jinde a v První Chodské mi řekli, že akce už bude končit a na objednávku mám poslední den. Zeptal jsem se ještě jednou v Rabatu, pán kouknul na internet a řekl že teda mám pravdu. Kdybych mu poprvé věřil, přišel bych o 20000 Kč. Ale stejně Rabat nebyl nejlevnější a vidinu nějaké prémie v rámci akce Rabatu už dávno považuju za nesmysl.

Tento text jsem poslal do firmy Rabat a čekal jsem alespoň jejich nějaké vyjádření. Ani rok jsem se odpovědi nedočkal. No ono se říká, že ryba smrdí od hlavy... Proto raději nakupuju jinde, kde jsou profesionálové, umí poradit a mají k zákazníkům úplně jiný přístup.

Fasáda Baumit Silicon top

Nemám nic proti kvalitě samotné fasády, i když je mi záhadou že proti udávané spotřebě 3,2kg/m2 pro zrnitost 2mm byla skutečná spotřeba asi 4,1kg/m2. Výrobce píše, že pokud je spotřeba vyšší než udávaná, je to chyba zpracování. No nevím. Firma Farbár těch fasád už udělala tolik, že zkušenosti mají a u fasád jiných výrobců jim to vždycky vychází. Při zpracování nebylo ani teplo. Brzo ráno a pod mrakem, mohlo být pod 15 stupňů. Když dělali v 11 hodin jižní stěnu, mraky se protrhávaly a bylo cca 20 stupňů. Spotřeba byla zhruba stejná, jako u stěny, kterou dělali ráno.

Mohu jen spekulovat, proč k rozdílu skoro 30% došlo. Zedníci tvrdili, že víc toho tam nanést nejde, že vrstva je daná zrnitostí. Takže buď mohla být zrnitost větší, v tom případě by místo 2mm muselo být 2,6mm. Kbelíky nebyly úplně plné, byly naplněné (dle vyjádření zedníků) tak 7-8 cm pod okraj. Nevím jestli je tohle v pořádku, jestli nás výrobce neošidil. Nenapadlo mě vzít s sebou na stavbu váhu. Naposled to zedníkům takhle o 4 kyblíky nevyšlo, když dělali také fasádu Baumit.

Zásadní problém ale je v přístupu výrobce. Zedníci mě už předem upozorňovali, že pokud fasáda nevyjde, budou s Baumitem problémy. Výrobce není ochotný pro takový případ namíchat menší množství přednostně. Zařadí to jako každou jinou zakázku a dodá za 2-3 dny. Proto jsme přešli na konkurenční výrobek BASF, který míchají stavebniny Bauma v Bezděčíně. Nejen že se téměř trefili do odstínu vzorníku Baumitu, ale fasáda byla namíchaná dřív, než jsme pro ní stačili dojet. Zpracování fasády proto mohlo plynule pokračovat.

Na dotaz, proč k 30% rozdílu mohlo dojít, mi technik Baumitu odpověděl vlastně jen to, že omítky by v kýblu mělo být 30 kg, že jsem si měl nechat 5-15% rezervu a že další omítku si mohu doobjednat. Snad ještě že spotřeba závisí na savosti povrchu, ale lepidlo Weber set special určené pro tyto účely bylo napenetrováno penetrací Baumit - tedy fasáda se dělala na zcela standardní povrch. Jakýkoliv zájem Baumitu o to, jak k takovému rozdílu mohlo dojít, nebo doporučení "pro příště", jsem z odpovědi nepostřehl. Zajímavý přístup k zákazníkům... odpověď Baumitu
.