logo

Úvodní stránka Informace o firmě

LED moduly parametry informace o LED osvětlení kvalita světla chlazení LED diod napájení LED diod LED moduly, předřadník LED svítidla

mail:
info@vaelektronik.cz

pozadí
příklad bodovky s LED modulem

LED moduly pro osvětlení interiéru

Na tomto místě byla původně nabídka osvětlovacích LED modulů. Jejich výrobou jsem se zabýval, když jsem si dělal LED osvětlení do celého domu. Bylo to v době, kdy se začínaly objevovat první ledky s vysokým CRI. Dnes je ledek s vysokým CRI spousta a dají se koupit i hotové moduly z těchto ledek. Texty tady nechávám pro inspiraci, pokud by se někdo chtěl zabývat montáží LED modulů do svítidel. Myslím, že zajímavých informací se tady najde dostatek.

Index podání barev CRI (někdy označovaný jako Ra) je důležitý, ale není jediným vodítkem pro výběr ledek. CRI nám pouze říká, jak se spektrum liší (v procentech) od ideálního spektra vyzařovaného absolutně černým tělesem s příslušnou teplotou. Takže ani žárovka nemá CRI 100, protože vlákno není černé a některé vlnové délky vyzařuje selektivně. Odchylka je však minimální.

Některé odchylky spektra jsou více či méně rušivé a navíc je to značně individuální. První ledky Osram Oslon square LCW CQAR.CC s barevnou teplotou 3000K a s typickou hodnotou CRI 96 (minimální 90) byly k nerozeznání stejné, jako žárovka. Další ledky stejného typu, které jsem dokupoval za dva roky, šly proti těm původním už trochu do růžova. Takže to chce při výběru vhodných ledek hlavně dobře koukat a pokud to má být teple bílá okolo 3000K, třeba si kvalitu světla porovnat s klasickou žárovkou.

Pokud se rozhodneme nějaký LED modul zamontovat do svítidla, svítidlo musí umožnit jeho dostatečné chlazení ať už pasivně, nebo aktivním chladičem s větrákem. Dále je potřeba, aby svítidlo umožňovalo montáž předřadníku pro napájení LED diod.

Moje zkušenosti s LED osvětlením

LED osvětlení jsem montoval v době, kdy se v domě dělaly stropy. Pasivní chladiče LED modulů jsou ve stropě, nad sádrokartonem. Takže rozmístění svítidel je tím dané a musel jsem to "nějak" odhadnout. Měl jsem zkušenost z paneláku, kde se svítilo žárovkama. V obyváku jsme také občas pracovali a žádné světlo nebylo dost silné. V domě jsou stropy vyšší, prostory větší a stropy se dělaly v době, kdy na zemi ležela černá IPA a zdi byly nevymalované. Vycházelo mi výpočtem i měřením, že budu potřebovat obrovský světelný výkon a v tom mě i utvrzovaly normy s doporučenou hladinou osvětlení. Navíc moje žena toužila po silném světle, stejně jak to měla ráda i její maminka.

Osadil jsem tedy do obyváku spojeného s kuchyní na straně obyváku tři bodovky po 20W a jedno centrální svítidlo 40W v barevné teplotě 3000K. Na straně kuchyně jsou čtyři bodovky po 20W 3300K. Po dokončení stavebních prací a instalaci nábytku je toho světla alespoň na mě až zbytečně moc. Podobně mám silné světlo i v pracovně, v dílně, v koupelně... V pracovně mám barevnou teplotu 3500K a v dílně skoro 4000K. Na práci je od toho lépe vidět.

Dnes se v souvislosti s veřejným osvětlením mluví o tom, jak silné světlo s vyšší barevnou teplotou (s větším obsahem modré složky) ve večerních hodinách vadí nejen lidem, ale i zvířatům. Blokuje se tvorba melatoninu a dokonce to může být i rizikový faktor pro vznik rakoviny. Je snaha minimalizovat intenzitu osvětlení a snižovat jeho barevnou teplotu a to samé by mělo platit i doma. Možná tento faktor se stal osudným i mé ženě, i když těch příčin tam bylo víc.

I mě je zbytečně vysoká intenzita světla někdy nepříjemná a v současné době doplňuji osvětlení o regulaci pomocí dálkových ovladačů. LED moduly v barevných teplotách od 3000 do 4000K doplňuji dalšími ledkami 2400K, na které bude výkon plynule přecházet při nastavení nízké úrovně osvětlení. Takže světlo bude žloutnout, jako při snižování výkonu žárovky. Samotná ledka při snižování výkonu nežloutne, jde spíš do bíla. Potřeba regulace však nic neměmí na tom, že občas je silné a kvalitní světlo potřeba a je jen dobře, že to svítidla umí.

Někdo ještě i v dnešní domě mluví o ledkách jako o strašáku, který obsahuje modrou barvu - dokonce i "tu škodlivou modrou, která není vidět". Pověry a mýty se šíří hlavně mezi neinformovanými lidmi. Zásadní problém byl zákaz žárovek v době, kdy ještě LED technologie nebyla na takové úrovni, aby ledky dávaly opravdu kvalitní spektrum. V té době se používaly CFL (zářivkové) úsporné žárovky, které sice proti ledkám svítí "krásně do žluta", protože oko si to při našem tříbarevném vidění takhle poskládá, ale jejich spektrum je děravé a spousta vlnových délek tam chybí. Proto to proti bílé stěně svítilo hezky, ale třeba červená tam nebyla prakticky vůbec a zobrazované barvy různých předmětů byly zoufalé. První LED žárovky v té době byly do fialova, nebo teple bílé do růžova a pro kvalitní osvětlení byly nepoužitelné, navíc se ledky přehřívaly a nepřežily ani záruku. K tomu ještě ta cena... Nedivím se že lidi nadávali. Já jsem si v té době dělal své LED moduly z prvních ledek, které už svítily dobře.

Je pravda že čip v ledkách svítí modře a nějaká část tohoto světla musí projít i ven. Ale modrou v malé míře obsahuje i žárovka, bez modré by spektrum nebylo kompletní a vedlo by to ke zkreslení barev. Kolik modré světlo obsahuje, záleží na jeho barevné teplotě a na CRI. Žádná škodlivá a neviditelná modrá neexistuje. LED technologie je dnes na takové úrovni, že kvalitou světla plně nahradí žárovky, samosřejmě s mnohem vyšší účinností. Né každá ledka je však kvalitní.

Účinnost ledek je skoro 2x vyšší než účinnost zářivek a výbojek, při vyšší kvalitě světelného spektra. Zářivkové "úsporky" jsou už jen součástí historie osvětlovací techniky, i když se stále ještě někde prodávají. Pokud jsou ledky dobře chlazené a chráněné proti proudovým špičkám, mají dlouhou životnost a vysokou spolehlivost. Je to dnes asi jediná rozumně použitelná technologie v osvětlování.